انتقاد از تعدد صدور کارت های هوشمند/ دولت همراه درالکامپ رونمایی می شود

82340201-71236535

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از دستگاه ها و نهادهایی که برای هر کار کم اهمیتی کارت هوشمند صادر و برای مردم هزینه ایجاد می کنند، انتقاد کرد.

«نصرالله جهانگرد» روز شنبه در نشست خبری برگزاری بیست دومین نمایشگاه الکامپ در محل این سازمان افزود: چه لزومی دارد سازمان های مختلف برای هر کار کم اهمیتی کارت هوشمند صادر کنند.
وی با اشاره به صدور کارت هوشمند پایان خدمت نیز گفت: چه نیازی بود این کارت هوشمند شود و مردم هزینه پرداخت کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: ما خود در دولت درباره این موضوع و هزینه‌هایی که بر دوش مردم می ‌گذارد، مرافعه‌هایی داریم و در مواردی چندین بار هم مکاتبه صورت گرفته است و چندان با این نوع هزینه موافق نیستیم.
جهانگرد درباره این که قرار بوده است خدمات دولت الکترونیک منجر به درآمدزایی برای دولت نشود، اما در نهایت در لایحه بودجه بخش های متعددی تحت این عنوان دیده شده است، نیز گفت: قرار بر آن است که خدمات دولت الکترونیک امور را برای مردم تسهیل کند و ما با جدیت به دنبال این امر هستیم اما گاهی برای ارایه برخی خدمات، تجهیزات و زیرساخت هایی نیاز است که هزینه دارد و لازم است برای پایداری خدمت شرایطی فراهم شود که این هزینه ها تامین شود.
جهانگرد ادامه داد: ما خود نیز با این روند موافق نیستیم، اما باید نهاد مربوطه پاسخگو باشد، بر این اساس آنچه از آن به عنوان درآمد یاد می شود درآمد افزوده به شمار نمی‌رود.

**افزایش دوبرابری سهم آی.سی.تی در اقتصاد کشور
رییس سازمان فناوری اطلاعات به سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات( آی سی تی) در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: باید این سهم در اقتصاد افزایش پیدا کند و بر همین اساس تلاش می‌شود در برنامه توسعه آتی سهم فاوا در اقتصاد کشور رشدی دو برابری و در کل اقتصاد این حوزه رشدی سه تا چهار برابری داشته باشد.

**تحقق کامل دولت الکترونیک نیازمند همراهی همه دستگاه های اجرایی
جهانگرد درباره آخرین وضعیت ارایه خدمات دولت الکترونیک اظهار کرد: تحقق دولت الکترونیک نیازمند همکاری دستگاه های مرتبط است که گاهی تصورات بخشی و ناقص نسبت به آیین نامه های موجود مانع از همکاری کامل سازمان های مختلف می شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درعین حال تاکید کرد: اکنون از میان ۱۱۲ سازمان مرتبط حدود ۸۰ نهاد، ارایه خدمات را بر بستر دولت الکترونیک آغاز کرده اند، اما به تدریج این خدمات تکمیل و گاهی با یکدیگر تجمیع و در قالب بسته های جدید ارایه خواهند شد.

**مشارکت ۴۵ درصدی مردم در سرشماری اینترنتی
جهانگرد در باره میزان مشارکت ایرانیان در سرشماری الکترونیکی سال ۱۳۹۵ نیز متذکر شد: مشارکت مردم در سرشماری الکترونیک رقمی بالغ بر ۴۵ درصد را شامل می شود.

* دولت همراه در الکامپ رونمایی می شود
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این که نمونه مقدماتی ارایه خدمات دولت الکترونیکی بر بستر تلفن همراه در نمایشگاه الکامپ معرفی می‌شود، افزود: نمایشگاه الکامپ امسال در ۲۵ هزار متر مربع برگزار می‌ شود که ۳ هزار متر مربع آن به دولت الکترونیکی اختصاص دارد. همچنین در سالن دولت الکترونیکی عموم دستگاه‌ها خدمات خود را در قالب ۵۰ غرفه ارایه می‌ دهند.
جهانگرد با بیان این که در نمایشگاه امسال در کنار بخش خصوصی، سازمان فناوری اطلاعات دو گروه فعالیت را سامان داده است، گفت: یک بخش مربوط به حضور استارتاپ‌ها در نمایشگاه امسال است که با تدبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای از سال گذشته امکان حضور کسب و کارهای نوپا در نمایشگاه فراهم آمده و امسال با مشارکت سازمان فناوری اطلاعات شاهد حضور گسترده‌تر این کسب و کارها هستیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برپایی سالن اختصاصی برای معرفی خدمات یکپارچه دولت الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اطلاعات را از ویژگی های نمایشگاه امسال عنوان کرد و گفت: اکنون با توسعه پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات امکان عرضه خدمات دولت الکترونیکی بر بستر این شبکه برای شهروندان فراهم شده و در نمایشگاه امسال نمونه مقدماتی این خدمات معرفی می‌شود.
جهانگرد با تاکید بر این که به دنبال افزایش سهم فناوری اطلاعات در سبد خانوار و اقتصاد کشور هستیم گفت: گسترش فناوری اطلاعات سبب افزایش بهره‌وری، تسهیل زندگی مردم، ارتقای کسب و کارها و توانمندسازی جامعه می‌شود.
وی درباره نگرانی برخی شرکت‌ها درباره تعطیل بودن سه روز از چهار روز الکامپ و حضور نیافتن مدیران دولتی در نمایشگاه گفت: این نگرانی درست است و زیرا تاریخ نمایشگاه از مدت‌ها پیش بسته شده بود با این حال عموم دستگاه‌های کشور در نمایشگاه حضور دارند و علاوه بر این در تلاشیم مقام های تراز اول کشور نیز به بازدید از نمایشگاه بیایند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: فرصت بسیار خوبی برای ارزیابی دولت الکترونیکی در نمایشگاه فراهم است و امیدوارم نگاه نقادانه رسانه‌ها به ما در مراحل بعدی توسعه دولت الکترونیکی کمک کند.
جهانگرد خواستار آن شد تا رسانه ها از ایجاد این روحیه که مردم نباید برای دریافت هر خدمتی بهایی پرداخت کنند، پرهیز کنند زیرا پرداخت هزینه ها توسط مردم موجب شکوفایی کسب و کارهای دیگر خواهد شد.
نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این بخش و مخاطبان آنها در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.
امسال بیست و دومین نمایشگاه الکامپ ایران از ۲۵ تا ۲۸ آذرماه در محل نمایشگاه های دایمی تهران برگزار می شود.

 

منبع : ایرنا


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *