روحانی در دیدار علمای اهل سنت: تنوع اقوام و مذاهب فرصتی بزرگ برای وحدت و توسعه ملی است

2190718

رئیس جمهور تنوع اقوام و مذاهب را نه تهدید امنیت؛ بلکه فرصتی بزرگ برای وحدت و توسعه ملی دانست و گفت: برنامه دولت حداکثر استفاده از قومیت ها و مذاهب برای همگرایی و تقویت وحدت فرهنگی و ملی است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع علمای اهل سنت بیان داشت: در دوره رضاخانی تفکری حاکم بود که مرکزیت فلات ایران باید دارای قدرت برتر باشد تا بتواند در مناطق و اقوام مختلف تسلط قهرآمیز داشته باشد. این مبنایی است که هنوز برخی از کشورها آن را دنبال می کنند.

وی با بیان اینکه اقوام و مذاهب مختلف فرصت و یک مزیت برای یک کشور هستند، گفت: کشورها باید از این فرصت به عنوان همزیستی مسالمت‌آمیز و شهروند برابر استفاده کنند و این نظریه ای است که در برخی از کشورها حاکم است و مبنای جمهوری اسلامی از بعد از انقلاب این نظریه بوده است.

روحانی با بیان اینکه خرده فرهنگ ها زیر لوای فرهنگ بلند اسلامیت و ایرانیت دیده می شود، خاطرنشان کرد: همواره این تنوع را به عنوان زیبایی و فرصت دیده ایم و نه تهدید.

وی تاکید کرد: تنوع اقوام و مذاهب نه تهدید امنیت؛ بلکه فرصتی بزرگ برای وحدت و توسعه ملی است. برنامه دولت حداکثر استفاده از قومیت ها و مذاهب برای همگرایی و تقویت وحدت فرهنگی و ملی است. بزودی منشور حقوق شهروندی رونمایی و گزارش اجرای آن سالانه به مردم ارائه می شود.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات مناطق مرزی ادامه داد: ما می دانیم که مناطق مرزی دارای مشکلاتی هستند و باید طرح های عمرانی بزرگ در این مناطق اجرا شود؛ چراکه توسعه این مناطق به نفع کل کشور خواهد بود.

وی با اشاره به برنامه دولت برای تحول در بندر چابهار گفت: یکی از برنامه های ما تبدیل بندر چابهار به بندر بین قاره ای است و در تمام دیدارها و سفرها نیز در این خصوص با دیگر کشورها رایزنی داشته ایم و بیشترین تلاش را برای جذب سرمایه گذاری خارجی برای بندر چابهار انجام داده ایم.

روحانی توسعه بندر چابهار یک فرصت ملی و قاره ای برای سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی دانست و افزود: یکی از مسائل بندر چابهار، اتصال آن به راه آهن چابهار و از آنجا به زاهدان، خراسان جنوبی، سرخس و در نهایت اتصال دریای عمان به آسیای مرکزی، چین، روسیه، اروپای شرقی، مرکزی و حتی غربی بود.

رئیس جمهور علت معطلی برخی طرح های عمرانی را کاهش درآمد کشور عنوان کرد و گفت: کاهش درآمدها و طرح های عمرانی تاثیرگذار بود، اما تلاش دولت این است که با اولویت بندی بتواند طرح های عمرانی را پیش ببرد.

وی ادامه داد: برنامه ما این است که از تنوع قومیتی حداکثر استفاده را برای غنی سازی فرهنگی ببریم؛ چراکه فرهنگ غنی و بزرگ ایران ترکیب یافته از اقوام و مذاهب مختلف است. امام(ره) وقتی بحث از عرفان می کند نام محیی‌الدین عربی را می برد بنابراین تمام اندیشمندان، شاعران و مفاخر کشور چه شیعه و چه سنی برای ما قابل افتخار و احترامند.

روحانی با بیان اینکه ما یک منبع غنی به نام اسلام داریم، گفت: افتخارات ما هیچ وقت بر مبنای مذهب نبوده است. مگر ما به سعدی و مولانا افتخار نمی کنیم؟ در انقلاب اسلامی هم تفکری که صاحبان و معماران انقلاب از شهید مطهری و شهید بهشتی گرفته تا همه آنهایی که صاحبنظر بودند، حتی اگر از شیعه و مفاخر شیعه سخن می گفتند جهان شمولی بحث را مطرح می کردند.

رئیس جمهور افزود: علت اینکه امام حسین(ع) همه قلوب را جذب کرده است این است که تفکر این امام(ع) را در قالب مذهب ندیده‌ایم بلکه جهان شمول دیده ایم.

وی با بیان اینکه ما امیرالمومنین(ع) را در چارچوب مذهب تعریف نکرده ایم، گفت: در انقلاب اسلامی هیچگاه بحث این قومیت یا آن قومیت نبوده است، همواره بحث آزادی اسلامی ملت ایران بوده است.

روحانی با اشاره به مشکلات امروز کشور تصریح کرد: مشکلاتی که امروز در کشور وجود دارد، مشکلات شیعه و سنی نیست عمدتا مشکلات ما همه ایرانی ها است. مشکل اول کشور اشتغال و مبارزه با بیکاری است، مشکل بعدی ما مسئله تورم و مهار آن است. مشکل ما کمبود آب و بحث های محیط زیستی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسیری که ما انتخاب کردیم، مسیر وحدت است، گفت: همواره به وزرا و اعضای کابینه تاکید داشتم که باید شایسته سالاری برای ما اصل باشد.

وی تصریح کرد: ما در اقوام، مذاهب و همچنین مسئله جنسیت در ایران مشکلاتی داریم که باید رفع شود.

روحانی ادامه داد: یکی از وزرا به من پیشنهاد داد که می خواهم یکی از معاونینم را از اهل سنت انتخاب کنم که وقتی وزیر نفت یکی از معاونین خود را از اهل سنت گذاشت، من او را تشویق کردم. زمانی که وزیر خارجه یکی از اهل سنت را به عنوان سفیر قرار داد، او را تشویق کردم و حتی در سفرم به شرق آسیا به آقای ظریف تاکید کردم که این کار را تکرار کنید.

رئیس جمهور افزود: به وزیرکشور نیز مدام تکرار کردم که از مقامات استان چه مرد چه زن از اهل سنت انتخاب کنید همچنان که دو فرماندار زن اهل سنت نیز داشتیم که یکی از آنان در فاجعه منا مرحوم شد.

وی با بیان اینکه هیچ چیز برای ما مهمتر از دستور قرآن نیست، گفت: قرآن و اسلام ما را به برادری و عضویت در یک خانواده دعوت کرده است، لذا اگر بخواهیم دنبال اختلاف و انشقاق باشیم یعنی به لبه پرتگاه رفته ایم.

روحانی تاکید کرد: اساس قدرت ما مسلمان ها و ایران اسلامی را وحدت تشکیل می دهد مگر در جنگ تحمیلی مردم کردستان مانند مردم خوزستان مورد تجاوز قرار نگرفتند؟ جایی که بمباران شیمیایی شد سردشت بود. مردم سردشت از برادران اهل سنت بودند، اما وقتی تهدید امنیتی می آید از مذهب و قومیت سوال نمی کند نمی توان به بمب و موشک سفارش اعتقادی بکنیم.  وقتی دود تهران را بگیرد، مسیحی، سنی و شیعه نمی‌شناسد؛ خطر برای همه ما است و وحدت ما باید برای قدرت اسلام و ایران باشد.

رئیس جمهور با اشاره به وجود تکفیری ها در منطقه گفت: تکفیری ها به جز خسارت برای منطقه و مسلمانان چه داشته اند؟ جز شمشیر کشیدن به رخ اسلام و قرآن، جز منفور کردن چهره اسلام، اینها جز خونریزی، برادرکشی و ویرانی رهاوردی برای اسلام نداشته اند. آیا فضای توسعه آوردند؟ هر چه آثار فرهنگی و تاریخی بود همه را ویران کردند و به دروغ به نام اسلام و جهاد انسان می کشند. اسلامی که ما می شناسیم اسلام رحمت است.

وی تاکید کرد: اگر همه مسلمان ها دور هم جمع شویم و در برابر ظلم و استبداد و کفر بایستیم، باز هم کم است و هر چه متحد شویم باز باید متحدتر شویم.

روحانی با بیان اینکه اگر جایی حقوقی تضعیف شده وظیفه دولت است که دنبال احقاق آن حقوق باشد، گفت: اگر جایی اعتدال رعایت نشده وظیفه ما است. تلاش ما این است که در بودجه ریزی عمرانی این مسئله را دنبال کنیم. البته ممکن است اشکال و ایراد داشته باشد.

منبع : خبرگزاری مهر


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *