ز دولت انتظار می رود نسبت به تامین و پرداخت اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی بیش از پیش توجه کند

1428394037630_700-th3

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی از آغاز خرید تضمینی پرتقال های سرمازده از سوی کارخانه های تولیدکننده آبمیوه به قیمت کیلویی ۵۰۰ تومان خبر داد و گفت که دولت برای پرداخت حق بیمه خود شش میلیارد تومان اعتبار تصویب کرد که امیدواریم به زودی تخصیص یابد.

محمد ابراهیم حسن نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود که هنوز به صورت دقیق مشخص و اعلام نشده حدود ۷۰ هزار هکتار از باغ های مرکبات شمال کشور که از سرمازدگی خسارت دیده اند که عمده آن ها در استان مازندران قرار داشته اند اما در این میان تنها حدود ۷۰۰۰ هکتار از باغات آسیب دیده شمال کشور تحت پوشش بیمه قرار داشتند که دولت در جلسه چهارشنبه هفته گذشته خود مصوب کرد تا شش میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت حق بیمه باغداران آسیب دیده تامین و تخصیص پیدا کند.

وی افزود: با هماهنگی های صورت گرفته خرید تضمینی پرتقال های سرمازده در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس مقرر شد تا کارخانه های تولید کننده آبمیوه این محصول باغدارن را کیلویی ۵۰۰ تومان خریداری کنند.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی ادامه داد: یکی از مشکلات در این زمینه این است که اعتبارات مصوب به تخصیص نمی یابد به گونه ای که در سال گذشته ۱۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این صندوق در نظر گرفته شد که همان حق بیمه ۸۵ درصدی است که دولت برای کشاورزان و به عنوان یارانه پرداخت می کند اما در این سال تنها ۲۱۰ میلیارد تومان پرداخت شد. همچنین در سال ۱۳۹۳ اعتباری معادل ۱۳۵۰ میلیارد تومان تصویب شده بود که ۶۵ میلیارد تومان پرداخت شد.

حسن نژاد تصریح کرد: این وضعیت پرداخت اعتبارات سبب شد تا صندوق بیمه کشاورزی به کشاورزان بدهکار باشد و نتواند آنطور که باید بهای بیمه کشاورزان بیمه گذار پرداخت کند و از سوی دیگر صندوق روز به روز مقروض تر از دیروز به بانک کشاورزی شود، چرا که به عنوان مثال سال گذشته ۱۲۶۰ میلیارد تومان به کشاورزان بیمه شده خسارت پرداخت شد.

وی گفت: از دولت انتظار می رود نسبت به تامین و پرداخت اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی بیش از پیش توجه کند تا این مشکلات به وجود نیاید و کشاورزان با اعتماد بیشتری به بیمه محصولات کشاورزی و عرصه های خود بپردازند .


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *